Projekt “Case a 1 Euro” (Domy za 1 euro)
02. 05. 2023

Projekt “Case a 1 Euro” (Domy za 1 euro)

Projekt, který umožňuje oživit ekonomiku malých italských vesnic

Co to je?

Projekt “Case a 1 euro” (Dům za 1 euro) se zrodil v malém sicilském městečku, s cílem znovu osídlit stále opuštěnější oblasti Itálie: opuštěné nemovitosti by měly být považovány za zdroj kulturního rozvoje.

Jedná se o projekt, který umožnil oživit ekonomiku malých vesnic s ohledem na povinnou renovaci po koupi v rámci podmínek stanovených jednotlivými obcemi. Toto rozhodnutí umožnilo oživení stavebnictví, služeb a obchodu a prospělo cestovnímu ruchu a ubytovacímu sektoru.

Iniciativa "Domy za 1 euro" má velký úspěch a přispívá k oživení italských vesnic, zejména těch jižních. Zájemců o investici do nemovitostí, které se mohou pochlubit vynikající zeměpisnou polohou, je mnoho a zvláštní pozornost je věnována cizincům, přičemž přibližně 80 % kupujících pochází ze Spojených států.

Druhý domov nebo investice?

Veřejná výběrová řízení jsou obvykle vypisována tak, aby se omezily spekulace a aby se zabránilo tomu, že jedna osoba koupí několik nemovitostí na další prodej.

V jiných obcích však, kde opuštěnost není hlavním problémem, jsou dražby přístupné i těm, kteří chtějí investovat: ať už se jedná o rekreační domy, malý hotel nebo obchod, tyto obce nechávají prostor těm, kteří by chtěli do vesnice investovat, aniž by v ní nutně museli bydlet.

Jak funguje?

“Case a 1 euro” je projekt, v němž obec prodává nemovitost za symbolickou cenu 1 euro. Kupující však musí počítat s tím, že musí nést další náklady, neboť je povinen:

  • nemovitost zrekonstruovat (obvykle do 1 roku od koupě)
  • uhradit poplatky za notáře a převod pozemku
  • zahájit práce v určitém časovém rámci (obvykle do dvou měsíců od získaní povolení)
  • poskytnout ručení ve výši 1 000 až 5 000 EUR

Majitelé však mají možnost využít státních dotací za rekonstrukci, jako je superbonus nebo bonus na renovaci, který umožňuje odečíst si z daní 50 % vynaložených nákladů, a to až do maximální výše 96 000 eur.

Dům, který jste právě koupili, nelze vždy znovu prodat.

Projekt Domy za 1 euro je zaměřen především na ty, kteří se plánují nastěhovat, protože cílem této iniciativy je znovu zalidnit obce, které zažívají trvalý úbytek obyvatel.

Pohostinská činnost

Projekt "Case a 1 euro" je výhodný nejen pro zájemce o koupi nemovitosti k bydlení, ale také pro vznik nových turistických aktivit, neboť s opětovným osídlením vesnic se oživuje i ekonomika.

Koupě nemovitosti za symbolickou cenu a její následná renovace na hotel nebo malý penzion může být vynikající investicí pro zahraniční turisty, které zajímá kultura a umění a zejména touží prožít stoprocentní italský zážitek. V posledních letech se díky skrytým pokladům poloostrova rychle rozvíjí cestovní ruch v méně známých obcích.

Kde hledat 

Zájemci o účast v projektu "Case a 1 euro" se musí obrátit přímo na obec. Každá obec může mít jiné postupy. Pokud obec schválila určitý projekt, zveřejňuje oznámení o možnosti zúčastnění na tomto projektu a jejich podmínky. Obecně platí, že kupující je požádán o vyplnění formulářů, jejichž prostřednictvím vyjádří své preference, zájem o konkrétní dům a zaváže se ke koupi a rekonstrukci domu.

Zde najdete seznam obcí, které zavedly projekt "Case a 1 Euro" pro rok 2023.

Pro cizince

Cizinci, kteří nemají v Itálii trvalý pobyt, a občané zemí mimo EU mají právo a možnost využívat projekt “Case a 1 euro”: předpokladem je však existence dohody mezi italskou vládou a vládou země původu. Klíčovým prvkem je mít italský daňový kód, který umožňuje placení daní a identifikaci občana vůči veřejným orgánům a správě.